Wioślarze

Wioślarz to urządzenie fitness, które powinno spodobać się osobom lubiącym sporty wodne. Swoją nazwę wzięło od pozycji jaką przyjmuje trenująca na nim osoba. Ergometr wioślarski imituje ruch wiosłowania na wodzie, angażując do pracy ponad 90% mięśni, a dzięki regularnym treningom na tej maszynie szybko można zauważyć pierwsze rezultaty. Trenując na wioślarzu wzmacniamy mięśnie brzucha, ramiona, nogi, grzbiet, klatkę piersiową, a nawet pośladki. Sprzyja też budowaniu masy mięśniowej, szczególnie widoczne jest to w górnych partiach ciała. Ponadto wiosłowanie nie obciąża stawów biodrowych i kolanowych, poprawia wydolność i kondycję organizmu, ma pozytywny wpływ na krążenie i metabolizm, a także wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Na rynku dostępne są różnego rodzaje ergometry wioślarskie z przeznaczeniem zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego - np. w hotelach. Każde urządzenie jednak zawsze składa się z siodełka i prowadnicy, wyposażonej w system łożyskowania zapewniający płynne przesunięcia. Konstrukcja musi być stabilna, aby każdy ruch był pewny i bezpieczny. Poniżej przedstawiamy kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

Koło zamachowe

Jest podstawowym elementem wyposażenia wioślarza, ponieważ to ono wprowadza urządzenie w ruch. Konstrukcja koła zamachowego minimalizuje hałas, jednocześnie maksymalizując komfort użytkowania, zapewniając płynny, naturalny ruch.

Magnetyczny czy wodny?

Najtańsze urządzenia będą wyposażone w system mechaniczny, ale są to modele, które nie pozwalają na precyzyjne ustawienie oporu, i są dosyć głośne. Wioślarz magnetyczny umożliwia ćwiczenia dzięki kołu zamachowemu, a regulacja obciążenia jest możliwa za pomocą pokrętła lub komputera. Wioślarz elektromagnetyczny to nieco bardziej zaawansowany system. Magnetyczno-powietrzny posiada koło zamachowe, a regulacja oporu odbywa się w korpusie za pomocą powietrza - zakrywasz lub odkrywasz korpus w celu regulacji obciążenia. Jest to najgłośniejszy system. Wioślarz hydrauliczny posiada prosty system bez koła zamachowego, i jest coraz rzadziej spotykany na rynku. Jeszcze trudniej znaleźć urządzenie z systemem wodnym, w którym woda generuje opór.

Opór

Obecnie na rynku najbardziej popularny jest wioślarz magnetyczny, elektromagnetyczny oraz magnetyczno-powietrzny. Kady z nich zapewni cichą pracę urządzenia i precyzyjny ruch. Będzie ich różnić jednak możliwość ustawienia oporu. Manualne sterowanie najczęściej oferuje 8 poziomów oporu, a elektryczne - nawet 32. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi ustawień obciążenia, każdy użytkownik może wybrać najbardziej dogodny dla siebie poziom treningu.

Cena

Ceny ergometrów wioślarskich w zależności od parametrów wahają się od 500 zł do ponad 6000 zł.

Waga

Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na dwa parametry: na wagę urządzenia i wagę użytkownika, który ma z niego korzystać. Im lżejsze urządzenie tym łatwiej zapewnić będzie mu mobilność, ale może to negatywnie wpływać na stabilność. Średnia waga wioślarza to 30 kg, a to już gwarantuje komfort użytkowania. Z kolei nośność (maksymalna waga osoby trenującej) waha się od 120 do 150 kg.

Siedzisko

Powinno być duże i wygodne. Wysoko zlokalizowane ułatwia wsiadanie i zsiadanie z wioślarza. W standardowych modelach znajduje się ono na wysokości 36 cm, ale w niektórych urządzeniach jest ono umieszczone nawet 51 cm od podłogi.

Uchwyt

By trening był jak najbardziej komfortowy, wioślarz musi mieć wygodny uchwyt. To kryterium będzie spełniać ergonomiczny model z wygięciem pod kątem 10 stopni. Takie ułożenie umożliwia komfortowe wiosłowanie z naturalną pozycją ramion i rąk.

Przechowywanie

Większość dostępnych na rynku modeli można bez problemu i nadmiernego wysiłku złożyć w celu kompaktowego przechowywania. Niektóre z urządzeń mają nóżki zaopatrzone w rolki transportowe, które usprawniają przenoszenie. Jeśli więc już wiesz, że będziesz musiał często składać sprzęt to warto zwrócić uwagę na te udogodnienia.

Wyświetlacz

Jest niezbędny. Czytelny wyświetlacz LCD powinien pokazywać przede wszystkim wszystkie niezbędne dane takie jak czas, tempo wiosłowania, pokonany dystans, puls czy liczbę spalonych kalorii. Istotnym udogodnieniem może okazać się też funkcja zapamiętywania wyników w celu porównywania danych z poszczególnych sesji i śledzenia postępów treningowych.
Producent
zamknij
Ergometr narciarski Concept 2 SkiErg2 PM5
0 zł
Ergometr narciarski Concept 2 SkiErg2 PM5
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Concept 2
5240,00 zł
Kup
Ergometr wioślarski Concept 2 RowErg Tall Legs
0 zł
Ergometr wioślarski Concept 2 RowErg Tall Legs
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Concept 2
6900,00 zł
Kup
BH Fitness Movemia RW1000
0 zł
Wioślarz BH Fitness Movemia RW1000
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:BH Fitness
8990,00 zł
Kup
Wioślarz Concept 2 Indoor Model D z PM5
0 zł
Wioślarz Concept 2 Indoor Model D z PM5
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Concept 2
5990,00 zł
Kup
Wioślarz Concept 2 Indoor Model D z PM5
0 zł
Wioślarz Concept 2 Indoor Model D z PM5
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Concept 2
5990,00 zł
Kup
Finnlo Aquon Evolution
Wioślarz Finnlo Aquon Evolution
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Finnlo
6599,00 zł
Kup
Finnlo Aquon Water Glide
Wioślarz Finnlo Aquon Water Glide
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Finnlo
6999,00 zł
Kup
Finnlo Aquon WaterFlow
Wioślarz Finnlo Aquon WaterFlow
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Finnlo
8499,00 zł
Kup
Finnlo Aquon WaterFlow BT
Wioślarz Finnlo Aquon WaterFlow BT
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Finnlo
8739,00 zł
Kup
Finnlo Maximum Cross CR2.5
Wioślarz Finnlo Maximum Cross CR2.5
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Finnlo
13999,00 zł
Kup
Hammer Cobra XTR Plus II
Wioślarz Hammer Cobra XTR Plus II
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Hammer
3799,00 zł
Kup
Hammer Pro Force II
0 zł
Wioślarz Hammer Pro Force II
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Hammer
2199,00 zł
Kup
Hertz Fitness Challenger 1
0 zł
Wioślarz Hertz Fitness Challenger 1
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Hertz Fitness
1021,90 zł
Kup
Hertz Fitness Challenger S
0 zł
Wioślarz Hertz Fitness Challenger S
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Hertz Fitness
1304,60 zł
Kup
Wioślarz Horizon Fitness Oxford 6
0 zł
Wioślarz Horizon Fitness Oxford 6
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Horizon Fitness
4369,00 zł
Kup
logo 4Swisslogo ABSlogo Adidaslogo Allrightlogo Alltologo Allto Camplogo AQUATONElogo Axer Sportlogo Bacha Sportlogo BH Fitnesslogo BlackWheelslogo Body Bikelogo Body Sculpturelogo Bowflexlogo Bremsheylogo Campingazlogo Circle Fitnesslogo Colemanlogo Concept 2logo CORNILLEAUlogo Cruiserlogo CurvePlatelogo Cybologo DEERMAlogo Dunloplogo Dutch Mountainslogo DWS Sportlogo EcoWellnesslogo Energetic Bodylogo Enerologo Enero Fitlogo ENEROCAMPlogo EXITlogo Finnlologo First Degreelogo Flow Fitnesslogo FunFitlogo Garettlogo Goaliathlogo GoPrologo Gymostlogo Haakalalogo Hammerlogo Hertz Fitnesslogo HMSlogo Hop-Sportlogo Horizon Fitnesslogo HUDORAlogo iFitlogo Insportlinelogo INTEXlogo Iron Bodylogo Keiserlogo Kettlerlogo King Camplogo KingSmithlogo Krone Sportlogo L.A. Sportslogo LIFETIMElogo Looplogo Marbologo Marcylogo Marteslogo Matrix Fitnesslogo Mobotlogo MOTUSlogo Nautiluslogo Nilslogo Nils Camplogo NordicTracklogo Offlanderlogo Olpranlogo One Fitnesslogo OVICXlogo PEMElogo Pliantlogo Polarlogo Power Platelogo PowerBladelogo PROFORMlogo Reeboklogo Rocklandlogo Roidmilogo Royokamplogo SAPPHIRElogo Saska Gardenlogo Schwinnlogo Segwaylogo SENSE7logo SKYlogo SOLElogo Solexlogo Spaldinglogo Spenserslogo SPINNINGlogo Spokeylogo Sponetalogo Sportoplogo Tecnovitalogo TOORXlogo Trexologo Trikkelogo Tunturilogo URBOGYMlogo Vision Fitnesslogo Vizarilogo WaterRowerlogo WeeRidelogo Wilsonlogo Wishlogo Workerlogo W-Teclogo Xblitzlogo Xterralogo Xylologo Yeticoollogo York Fitnesslogo Zipro

Zapisz się do newslettera