Rowery treningowe

Rowery stacjonarne to jedne z najpopularniejszych urządzeń treningowych, spotykane zarówno na profesjonalnych siłowniach, jak i w domach. Pozwalają na wykonywanie ćwiczeń podobnych do jazdy na rowerze, ale w domowym zaciszu. Są projektowane z myślą o szerokim gronie odbiorców, bez względu na ich wzrost czy stopień wyćwiczenia. Rower stacjonarny to świetne rozwiązanie zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, jak i tych, które szukają alternatywy kiedy w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma satysfakcjonujących tras rowerowych lub po prostu jesienno-zimowa aura nie sprzyja jeździe. Ćwicząc na rowerze stacjonarnym wzmacniamy mięśnie nóg, ale też możemy poprawić kondycję, a co za tym idzie swoje samopoczucie.

Rodzaj napędu

Rowery stacjonarne dzielimy według rodzaju napędu - czyli tego, w jaki sposób generowany jest opór. W tej kategorii wyróżniamy napęd mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny i indukcyjny.

Rowery stacjonarne mechaniczne są najtańsze i zarazem najprostsze w budowie. Opór wytwarzany jest przez tarcie koła. Niewątpliwą wadą urządzenia tego typu jest hałas, który generuje tarcie. Zdarza się również, że ustawienie odpowiedniego obciążenia może sprawiać trudność, gdyż jest mniej precyzyjne niż na przykład w przypadku oporu magnetycznego.

Rower treningowy magnetyczny daje większe możliwości treningowe. Łatwiej na nim regulować opór (elektronicznie z poziomu komputera), a także zakres jest dużo większy, często jest to nawet 30 poziomów. Funkcja ta pozwala dokładnie dopasować trening do stopnia wytrenowania osoby ćwiczącej i jej indywidualnych potrzeb. Te modele z reguły są wyposażone w samonapinający, bezobsługowy napęd pasowy, który zapewnia niskie koszty utrzymania i niezawodność.

Rower elektromagnetyczny to najbardziej dopracowany model na rynku. Obciążenie ustawiamy za pomocą przycisków, niczym głośność na telewizorze. Jest to również system bardzo cichy i precyzyjny, doskonale sprawdzi się w domowym zaciszu, gdyż prowadzony trening nie będzie generował nadmiernego hałasu.

Indukcyjny system oporu jest najbardziej nowoczesny. Charakteryzuje go niezwykła płynność pracy i praktycznie bezawaryjne działanie. Rowerki treningowe wyposażone w ten system oporu działają absolutnie bezgłośnie i bezobsługowo.

Koło zamachowe

To najważniejszy element roweru treningowego. Zapewnia ono płynną jazdę i równomierne ruchy, co bezpośrednio wpływa na komfort jazdy. Średnia waga koła waha się od 5 do 10 kilogramów. Przy kole zamachowym o niższej wadze rower wytwarza mniejszy opór, ale z drugiej strony taki rower jest lżejszy. Może być to decydujące kryterium jeśli wybieramy urządzenie, które użytkownik po każdym treningu będzie musiał przestawiać, by uwolnić przestrzeń w domu.

Na rynku dostępne są także modele z systemem podwójnego koła. Takie rozwiązanie imituje ruch nogi jak najbardziej zbliżony do naturalnego ruchu kolarza.

Konstrukcja

Jeśli rower ma służyć rehabilitacji, to warto zwrócić uwagę na konstrukcję sprzętu. Otwarta rama i niskie wejście pozwoli swobodnie z niego korzystać także seniorom i osobom po odbytych kontuzjach.

Kierownica

Kierownica jest niezwykle istotna, by zapewnić komfortowy trening. Bardzo ważne, aby kierownica była wielopozycyjna, płynnie i bezstopniowo regulowana. Jeśli dodatkowo w kierownicy można dostosować nachylenie to pozwoli to na przyjęcie najwygodniejszej pozycji treningowej, bez względu na wysokość czy długość ramienia osoby ćwiczącej. Większość modeli posiada wbudowane czujniki pulsu dłoni. Pozwalają one monitorować intensywność treningu.

Siodełko

Siodełko może być wykonane z pianki lub wypełnione żelem. Możliwość regulacji w pionie i poziomie zagwarantuje pełną wygodę użytkowania. Z kolei funkcja odsunięcia lub przysunięcia siodełka do kierownicy, pozwoli dostosować urządzenie do preferowanej pozycji treningowej.

Pedały

Niektóre modele zostały wyposażone w samoczynnie podnoszące się pedały. Oznacza to, że bez względu na to, w którym momencie zakończyliśmy trening i zeszliśmy z rowerku, to dolny pedał zawsze będzie ustawiał się automatycznie na dole, by ułatwić rozpoczęcie kolejnej sesji.

Wyświetlacz

Dzięki niemu można na bieżąco kontrolować wszelkie informacje na temat jakości przeprowadzanych ćwiczeń np. czasu, prędkości, dystansu czy spalonych kalorii. Konsola pozwala również zmieniać opór podczas ćwiczeń. Niektóre komputery posiadają dodatkowe funkcje, jak np. konwerter, który pozwala łączyć się z urządzenia zewnętrznymi.

Większość sprzętu została wyposażona w wyświetlacze średniej wielkości, ok, 5,5”, ale zdarzają się też takie modele, które oferują ekrany dwa razy większe (10”).

Coraz częściej spotykana w wyposażeniu rowerów treningowych jest zintegrowana technologia z wykorzystaniem Bluetooth, która pozwala śledzić wyniki w czasie rzeczywistym na smartfonie lub tablecie (czasem nawet na dwóch urządzeniach jednocześnie i to bez konieczności dodatkowej konfiguracji lub innego urządzenia zewnętrznego). Umożliwia również przechowywanie i porównywanie danych w celu monitorowania postępów. Użytkownicy mogą również korzystać z dedykowanych aplikacji producenta, lub z innych popularnych aplikacji zdrowotnych i fitness.

Programy treningowe

Dedykowane są użytkownikom o zróżnicowanych potrzebach i celach treningowych. Ci, którzy chcą spalić zbędne kalorie wybiorą najbardziej intensywne ćwiczenia, natomiast jeśli rower ma służyć rehabilitacji i zwiększeniu sprawności to jego użytkownik może zdecydować się na program mniej wymagający. Rowery treningowe mają zaprogramowane średnio ok. 10 programów treningowych, z których można wybierać w zależności od indywidualnych potrzeb.

Innowacyjność

Niektóre modele dostępne na rynku łączą w sobie urządzenia 2w1 - ćwiczenia na rowerze stacjonarnym i na orbitreku. Inne zostały wyposażone w tryb oszczędzania energii, który automatycznie przełącza sprzęt w tryb uśpienia po braku aktywności przez 15 minut. A jeśli podczas treningu lubisz słuchać muzyki to przy zakupie zwróć uwagę na wbudowane głośniki (np. surround Sonic).

Cena

Najprostsze modele, można kupić już za około 500 zł. Z kolei ceny nowoczesnych, praktycznie bezawaryjnych i bezgłośnych zaawansowanych sprzętów sięgają często powyżej 3 tysięcy złotych zł.

Rower stacjonarny idealnie sprawdzi się w każdych warunkach domowych, szczególnie w chłodniejsze, zimowe dni, kiedy pogoda i zanieczyszczenie powietrza nie zachęca do aktywności fizycznej na zewnątrz.
Producent
zamknij
inSPORTline Pynero
0 zł
Mini rower rotor inSPORTline Pynero
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Insportline
319,90 zł
Kup
Circle Fitness B8
0 zł
Rower Circle Fitness B8
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Circle Fitness
8700,00 zł
Kup
Zipro Flame
0 zł
Rower elektromagnetyczny Zipro Flame Iconsole+ BLUETOOTH
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Zipro
1099,01 zł
Kup
Zipro Flame
0 zł
Rower elektromagnetyczny Zipro Flame WM Iconsole+ BLUETOOTH
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Zipro
1199,00 zł
Kup
Zipro Rave
0 zł
Rower elektromagnetyczny Zipro Rave
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Zipro
1099,01 zł
Kup
Zipro Rave White
0 zł
Rower elektromagnetyczny Zipro Rave White
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Zipro
1099,01 zł
Kup
Rower elektromagnetyczny Zipro Rook iConsole+
0 zł
Rower elektromagnetyczny Zipro Rook iConsole+
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Zipro
1499,00 zł
Kup
Zipro Strike
0 zł
Rower elektromagnetyczny Zipro Strike
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Zipro
1699,00 zł
Kup
Zipro Strike Gold
0 zł
Rower elektromagnetyczny Zipro Strike Gold
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Zipro
1999,00 zł
Kup
Finnlo Maximum
Rower Finnlo Maximum UB 8000
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Finnlo
10999,00 zł
Kup
Hammer Cardio Pace 5.0 NorsK
Rower Hammer Cardio Pace 5.0 NorsK
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Hammer
4299,00 zł
Kup
Hammer Varon XTR II
Rower Hammer Varon XTR II
Wysyłka najczęściej 24h.Producent:Hammer
4599,00 zł
Kup
logo 4Swisslogo ABSlogo Adidaslogo Allrightlogo Alltologo Allto Camplogo AQUATONElogo Axer Sportlogo Bacha Sportlogo BH Fitnesslogo BlackWheelslogo Body Bikelogo Body Sculpturelogo Bowflexlogo Bremsheylogo Campingazlogo Circle Fitnesslogo Colemanlogo Concept 2logo CORNILLEAUlogo Cruiserlogo CurvePlatelogo Cybologo DEERMAlogo Dunloplogo Dutch Mountainslogo DWS Sportlogo EcoWellnesslogo Energetic Bodylogo Enerologo Enero Fitlogo ENEROCAMPlogo EXITlogo Finnlologo First Degreelogo Flow Fitnesslogo FunFitlogo Garettlogo Goaliathlogo GoPrologo Gymostlogo Haakalalogo Half Humanlogo Hammerlogo Hertz Fitnesslogo HMSlogo Hop-Sportlogo Horizon Fitnesslogo HUDORAlogo iFitlogo Insportlinelogo INTEXlogo Iron Bodylogo Keiserlogo Kettlerlogo King Camplogo KingSmithlogo Krone Sportlogo L.A. Sportslogo LIFETIMElogo Looplogo Marbologo Marcylogo Marteslogo Matrix Fitnesslogo Mobotlogo MOTUSlogo Nautiluslogo Nilslogo Nils Camplogo NordicTracklogo Offlanderlogo Olpranlogo One Fitnesslogo OVICXlogo PEMElogo Pliantlogo Polarlogo Power Platelogo PowerBladelogo PROFORMlogo Reeboklogo Rocklandlogo Roidmilogo Royokamplogo SAPPHIRElogo Saska Gardenlogo Schwinnlogo Segwaylogo SENSE7logo SKYlogo SOLElogo Solexlogo Spaldinglogo Spenserslogo SPINNINGlogo Spokeylogo Sponetalogo Sportoplogo Tecnovitalogo TOORXlogo Trexologo Trikkelogo Tunturilogo URBOGYMlogo Vision Fitnesslogo Vizarilogo WaterRowerlogo WeeRidelogo Wilsonlogo Wishlogo Workerlogo W-Teclogo Xblitzlogo Xterralogo Xylologo Yeticoollogo York Fitnesslogo Zipro

Zapisz się do newslettera